SATIN AL

Wave Optics Module

Lineer veya lineer olmayan optik ortamlarda kesin bileşen simülasyonu ve tasarım optimizasyonu için Wave Optics Modülü içerisinde özelleştirilmiş elektromanyetik araçlar bulunmaktadır. Geleneksel yaklaşımlara göre üstün ve inovatif olan “Beam Envelopes” metodu sayesinde Maxwell denklemleri doğrudan ayrıklaştırılarak elektromanyetik dalga yayınımını tümsel olarak ele alabilmektedir. Söz konusu yaklaşımda, elektrik alan, yavaşça değişen zarf fonksiyonu olarak ele alınmakta ve hızlıca değişen üstel faz fonksiyonu ile desteklenmetedir. Dalga boyundan oldukça büyük olan geometrilerin bulunduğu sistemlerde ışık dalgalarının ışın olarak tanımlamadığı durumlarda çözümün mümkün olmasını sağlanmaktadır. Geleneksel tüm dalga yayınım metodları, “beam envelope” metodu ile de desteklenmektedir.
Support for generic anisotropic refractive index, permittivity, or permeability tensors allows for the simulation of wave propagation through optical media that includes gyromagnetic materials or metamaterials with engineered properties. Several 2D and 3D formulations are available in the Wave Optics Module for eigenfrequency mode analysis, frequency-domain, and time-domain electromagnetic simulation.
Additional valuable features in the Wave Optics Module include Floquet-periodic structures with higher-order diffraction modes, complex-valued spatially varying material models, perfectly-matched layers (PMLs), port and scattering boundary conditions, S-parameter computations, and the best solvers available. It is straightforward to simulate optical sensors, metamaterials, optical fibers, bidirectional couplers, plasmonic devices, nonlinear optical processes in photonics, and even laser beam propagation with the features included in the module.

İlgili Resimler

  • wave optics